منو اصلی
روف گاردن

روف گاردن (Roof garden) | گرین روف (Green Roof) | باغ بام | بام سبز

روف گاردن Roof garden (یا گرین روف) و یا معادل فارسی آن باغ بام (یا بام سبز) به پروژه ای گفته می شود که در آن فضای سبز، محوطه سازی و باغچه سازی بر روی پشت بام (روف) آپارتمان ها و ساختمان ها اجرا می شود که در اصل این مجموعه امکان کاشت گیاه، درخت، درختچه و چمن و گیاه پوششی را برو روی پشت بام ممکن می کند و در عین حال علاوه بر ایجاد سبزینگی و بعد زیست محیطی آن، ارزش افزوده زیادی را برای آپارتمان ایجاد میکند و باعث کاهش اتلاف انرژی، کاهش انتقال صدا و ... می شود.

بعد اقتصادی اجرای روف گاردن

در رابطه با بعدی اقتصادی روف گاردن می توان گفت، روف گاردن یا بام سبز، به فضای قابل استفاده پروژه اضافه می کند و فضاهای پرت و غیرقابل استفاده پشت بام را به فضای فراغت و تجمع ساکنین تبدیل میکند و به عنوان مثال برای ساختمانی با سطح اشغال 200 متر، با هزینه ای کم نسبت به هزینه ساخت طبقات آپارتمان، حداقل 100 متر فضای فراغتی بر روی بام می توان ایجاد کرد. که با متد و راهکارهای نوین و کم هزینه چکادبام، این مساله مورد توجه کارشناسان و مهندسان و سازندگان قرار گرفته است

بعد روانی اجرای روف گاردن یا بام سبز

از بعد روانی، روف گاردن یا بام سبز، همچنین با ایجاد فضای فراغتی و زیبا بر روی پشت بام، مناظر زیبای شهر را که تا کنون از دید ساکنان پنهان مانده بود را در فضایی سبز و مفرح در دسترس ساکنان قرار می دهد، و نکته حائز اهمیت اینکه این مناظر از بلا استفاده ترین قسمت ساختمان یعنی پشت بام آن در اختیار ساکنان قرار می گیرد.

بعد زیست محیطی اجرای روف گاردن

روف گاردن یا باغ بام از بعد زیست محیطی نیز مزایایی دارد از جمله کاهش مصرف انرژی به دلیل ایجاد لایه ای عایق بر روی بام، کاهش صدای منتقل شده از سقف، جلوگیری از وقوع سیلاب ها با کنترل آب های جاری حاصل از باران های سیل آسا و کاهش آلودگی هوا و تلطیف هوا با افزایش سرانه فضای سبز.

مکان های قابل استفاده برای اجرای پروژه روف گاردن:

روف گاردن تنها مختص فضای پشت بام نیست و در اصل ایجاد فضای سبز و پوشش گیاهی بر روی سقف را می توان جز پروژه های روف گاردن محسوب کرد، با این توصیف اجرای فضای سبز درون لابی ها و همچنین تراس ها تحت عنوان تراس سبز یا طراحی بالکن نیز نوعی پروژه روف گاردن محسوب می شوند که ایجاد فضای سبز و گلدان و فلاورباکس در تراس نیز اخیرا مورد توجه معماران و سازندگان قرار گرفته که چکادبام برای این پروژه ها نیز راهکارها و ایده های نوینی را ارائه می دهد.

مصالح و تجهیزات مورد استفاده در روف گاردن

مصالح و موادی که در پروژه های روف گاردن استفاده می شود، به دلیل شرایط سخت فضای باز روی پشت بام از نوعی انتخاب شده که بیشترین مقاومت و ثبات را در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید، باد و باران نشان می دهد و این امر باعث می شود که از تعویض و نوسازی اقلام و مصالح جلوگیری شود. پروژه های چکادبام نیز از لحاظ فنی و ثبات 10 سال ضمانت کیفیت دارند. در کل جزئیات اجرای روف گاردن یا بام سبز را می توانید در این لینک مشاهده کنید

معادل کلمه روف گاردن در زبان اصلی و زبان فارسی

بعضی شرکت ها به اشتباه بام سبز را از روف گاردن تمییز می دهند که این امر اشتباه بوده و در اصل روف گاردن به اشتباه به جای اصطلاح گرین روف استفاده شده و green roof معادل بام سبز در فارسی است.

هزینه های اجرای روف گاردن

هزینه های اجرای روف گاردن نیز بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان ها و فلاورباکس ها، تجهیزات و نوع کف و ... متغیر است و شرکت چکادبام این گونه پروژه ها را از متر مربعی 150 هزار تومان تا متر مربعی 600 هزار تومان اجرا می کند.

چکادبام اولین و قدیمی ترین مجری روف گاردن در ایران

شرکت چکادبام این افتخار را دارد که با 5 سال سابقه مفید و تخصصی در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن، ارائه مشاوره رایگان، طراحی نقشه های اجرایی و طرح کاشت گیاهان و فضای سبز، خدمات مهندسی و اجرای پروژه های روف گاردن و همچنین کاشت گیاهان و درخت و درختچه ها، تولید فلاورباکس و آلاچیق و آبنمای چوب پلاست و مناسب برای فضای باز و همچنین طراحی و اجرای سیستم آبیاری هوشمند قطره ای متناسب با نوع گیاهان و در کل طراحی و نظارت و اجرای پروژه های روف گاردن در خدمت شما در سرتاسر کشور باشد.