منو اصلی
پروژه بام سبز فرمانیه

طراحی و اجرای روف گاردن فرمانیه

نوع پروژه ایجاد روف گاردن - باغ و باغچه و آلاچیق بر روی پشت بام

کارفرما: جناب آقای مرادی

ساختمان واقع در محله فرمانیه تهران، دارای کاربری مسکونی می باشد که جهت استفاده ساکنان و ایجاد ارزش افزوده، مالکان اقدام به ساخت روف گاردن نمودند. روش ساخت روف گاردن یا بام باغ فرمانیه شامل چند مرحله اصلی است که در زیر به آن اشاره شده:

  • گام اول: برداشت وضع موجود، انجام تست آب، تهیه نقشه و ابعاد مفید فضا، بررسی و ثبت نیازهای کارفرما
  • گام دوم: ایده پردازی و تهیه نقشه های طراحی روف گاردن، متره و برآورد هزینه ساخت روف گاردنو گرفتن تاییده از کارفرما؛ در طراحی روف گاردن از عناصری همچون آلاچیق و فلاورباکس چوبی استفاده گردید.
  • گام سوم: تهیه نقشه های طرح کاشت گیاه با توجه به ویژگی های اقلیمی و شرایط آب و هوایی
  • گام چهارم: انتقال مصالح و متریال خام به همراه اقلام پیش ساخته از کارخانه به محل پروژه، اجرای سازه ها شامل آلاچیق و مسیرهای چوبی، چیدمان پلنترباکس و بسترهای کاشت روف گاردن طبق نقشه های اجرایی
  • گام پنجم: نصب سیستم آبیاری اتوماتیک جهت آبیاری روف گاردن طبق برنامه زمان بندی مشخص
  • گام ششم: اجرای لایه های زهکشی و ایزولاسیون درون پلنترباکس ها
  • گام هفتم: تأمین خاک و کاشت گیاهان
پلان دو بعدی طراحی و اجرای روف گاردن بام سبز فرمانیه تهران پلان دو بعدی پیشنهادی برای روف گاردن

توجه به مراحل بالا در ساخت روف گاردن اهمیت فراوانی دارد. متأسفانه بسیاری از افراد بدون توجه به روش های استاندارد ساخت روف گاردن، اقدام به ساخت می نمایند که مغایر با نظام مهندسی ایران است. توجه به نکاتی همچون بار مرده و زنده ناشی از ساخت روف گاردن بر ساختمان، ایزولاسیون و آب بندی، انتخاب مناسب گیاهان، سیستم هوشمند آبیاری اتوماتیک و ... تأثیر فراوانی در ساخت روف گاردن به صورت استاندارد و ایمن دارد.
با توجه به نوع طراحی صورت گرفته، تجهیزاتی همچون آلاچیق، آتریوم، دیوار سبز و ... علاوه بر فضای سبز روف گاردن، از جمله عوامل تأثیرگذار بر هزینه اجرای روف گاردن می باشد. با توجه به نوع طراحی، روف گاردن از متر مربعی 250،000 تومان تا 1،250،000 تومان قابل اجرا می باشد.